Karantina Cildimizi Kurutuyor Nasıl Önlem Almalıyız

cilt bakımı

Neredeyse bütün insanlar, koronavirüs sebebiyle kendini izole ediyor ya da evinde karantinaya alıyor. Sosyal mesafe kuralına dikkat ederek dışarı çıkmak zorunda kalanlar da, eskiye göre evinde daha çok vakit geçiriyor. Bu dönemde bizimle birlikte cildimiz de, yeni düzene uyum sağlamaya çalışmakta. Karantina da kaldığımız süre boyunca cildimiz de kuruyor. Peki karantina sürecinde kuruyan cildimiz için nasıl önlem alacağız?

İlginizi Çekebilir: Sağlıklı ve Uzun Saçlar İçin Gerekli Vitaminler

Uzman Estetisyen Aylin Çetinkaya, karantina sürecinde karşılaşılabilecek en büyük sorunların başında cilt kuruluğunun olduğunu belirtti ve bu dönemde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Karantina Günlerinde Mutlaka Nemlendirici Kullanmalıyız

Sık sık el yıkamanın ve daha çok kolonya sürmenin sonucu olarak ellerimiz kurumaya başladı. Şimdi bu kuruluk aynı şekilde yüzümüzü de etkileyebilir. Aşırı el yıkama ve kolonya kullanma, derinin koruyucu tabakasını zarar vererek, su kaybını yükseltebilir ve bunun sonucu olarak ellerimiz kuruyabilir. Ellerimizi yıkadıktan sonra mutlaka ama mutlaka nemlendirici kremler kullanmamız gerekmekte. Hatta ellerimizi yıkar yıkamaz, tam kurulamadan nemlendirici kremi kullanabiliriz. Bu, nemi derinin içine nüfus ederek, kremin etkisini arttıracaktır.

Uzman Estetisyen Aylin Çetinkaya yoğun tedbirlerin alındığı bu süreçte sadece ellerimizin değil yüzümüzün de kuruyabileceğini söyledi.

Ülkemizde, mevsim koşulları sebebiyle, havalar henüz ısınmadığından dolayı, büyük ihtimalle evlerimizde yapay ısıtıcılarla ısınıyoruz. Bu ısıtıcılar, bulunduğumuz ortamdaki havanın kurumasına neden oluyor. Koronavirüs karantinasına girmeden önce sadece akşamları maruz kaldığımız bu kuru havayla, şimdilerde daha çok temas halindeyiz.

cildimiz kuruyor

Kapalı ortamdaki kuru hava, cildimizin kurumasına neden oluyor!

Bu kuru havayı engellemek için, bulunduğumuz odayı sürekli havalandırmalıyız ve gün içinde cildimize daha çok nemlendirici kremler sürmemiz gerekiyor.  Daha önceleri günde sadece 2 kez nemlendirici kullanan bireyler, karantina sürecinde günde 4 hatta 5 defa nemlendirici krem kullanabilirler. Kullanacağımız nemlendirici kremleri seçerken de yoğun su tutma özelliğinden dolayı, içinde hyaluronik asit yer alan ürünleri öncelikli olarak tercih etmememizi tavsiye eden Aylin Çetinkaya,  içeriğinde hyaluronik asit bulunan cilt bakım serumları ve cilt maskesini de kullanılabileceğini söyledi.

Karantina da Cildimizi Korumak İçin Dikkat Etmemiz Gerekenler

  • Daha fazla su tüketin.
  • Yüzünüzü günde 4-5 defa nemlendirin.
  • Daha az makyaj yapın hatta hiç yapmayın.
  • Yüsek dereceli sıcak su ile banyo yapmayın.
  • Haftada 2 defadan fazla peeling ya da maske yapmayın.
  • Ellerinizi yıkadıktan sonra mutlaka nemlendirici kremler kullanın.

Koronasız Günler Dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Related Posts