Muhammed Mursi Kimdir? Ne Zaman ve Neden Öldü?

Muhammed Mursi, Mısır’ın demokratik yollarla seçilmiş ilk Cumhurbaşkanıdır ve çıkarıldığı mahkemede hayatını kaybetmiştir. Ardında birçok sır bırakan Muhammed Mursi kimdir? Neden Öldü? gibi soruların cevabını merak edenler için Muhammet Mursi’nin hayat hikayesi…

Muhammed Mursi Kimdir?

Muhammed Mursi, 8 Ağustos 1951 tarihinde Mısır’ın Şarkiyye şehrine bağlı Heyya ilçesinin Adve köyünde dünyaya geldi. Mısır’da 2011 yılında gerçekleşen 25 Ocak Devrimi’nin ardından Haziran 2012’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyların yüzde 51,73’lük bir kısmını alarak Mısır’ın yeni ve ilk demokratik Cumhurbaşkanı oldu.

İlginizi Çekebilir: Corona Virüsü Nedir ve Nasıl Bulaşır? Tedavisi Nedir?

Resmi olarak 24 Temmuz 2012 tarihinde Cumhurbaşkanlığı görevini üstlenen Mursi, 30 Temmuz 2012 tarihinde ise yemin ederek görevinin başına geçti. 2000 ile 2005 yılları arasında Mısır parlamentosunda milletvekilliği de yapan Mursi aynı zamanda Hürriyet ve Adalet Partisi başkanlığını da yapmaktaydı.

Evli ve 5 çocuk babası olan Mursi’nin asıl mesleği makine mühendisliğiydi. Mısır’da gerçekleşen darbe sonrası hakkında “Hapishaneler baskını”  isimli bir dava açıldı ve bu dava sonucunda idama mahkum edildi. Ancak geçen 1,5 yılın ardından Yüksek Mahkeme kararı bozarak Mursi’nin yeniden yargılanmasına karar verdi.

Mursi görevden uzaklaştırıldıktan sonra hakkında 6 ayrı dava açılmış, 4 tanesi karara bağlanmış ancak 2 davanın halen yargılama süreci sürmekteydi. Eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’i istifaya zorlayan Mısır Halkı 2011 yılında bir devrim gerçekleştirdi. Devrimin ardından 2012 senesinde ülke tarihinin demokratik yollarla göreve gelen ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi oldu.

3 Temmuz 2013 tarihinde ise dönemin Savunma Bakanı olan Abdulfettah es-Sisi tarafından askeri bir darbe gerçekleştirildi ve Mursi görevinden uzaklaştırıldı. Mursi’nin darbe öncesi yaptığı “Hakkı ve hukuku korumanın bedelini gerekirse hayatımla öderim.”  açıklaması ise akıllara kazındı.

2013 yılının Temmuz ayında askeri bir darbe ile görevinden uzaklaştırılan Mursi kimsenin bilmediği bir yere götürüldü.

Mursi darbe öncesi yaptığı konuşmadan sonra…

Darbe öncesi yaptığı konuşmanın ardından bilinmeyen bir yere götürülen Mursi’den aylarca haber alınamadı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), 19 Haziran 2017 tarihli yayınladığı bir raporda, Mısır’ın demokratik yöntemlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi’nin sağlık hizmetlerinden yoksun bir hapishane hayatı yaşadığını gözler önüne sermiştir. Ayrıca yine bu rapora göre Mursi’nin ailesi ve avukatları ile iletişim kurması da engellenmiştir.

Darbe sonrası Mursi ilk kez 4 Haziran 2017 tarihinde ailesi ve avukatları ile görüşebilmiştir. Aradan geçen 4 yıl Mursi’nin hukuki itirazını dile getirme ve kendisine yöneltilen suçlamalara karşı kendini savunma hakkını da elinden almıştır.

Mursi’nin bir akrabası İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW)’ye yaptığı açıklamada 4 Haziran tarihinde Mursi’nin eşi ve 2 kızı tarafından yalnızca 30 dakika görülmesine izin verildi. Ancak 4 oğlu ve diğer akrabalarının hiçbir şekilde Mursi ile görüşemediği ifade etmiştir. Yine aynı tarihte Mursi avukatı ile yalnızca 10 dakika görüşebilmiştir.

7 Haziran’da yapılan duruşmada mahkeme Mursi’ye söz hakkı vermemiştir. Ayrıca mahkemenin olduğu gün Mursi’nin yakınında olan bir mahkum Mursi’nin bayıldığını ve şeker komasına girdiğini ifade etmiştir. Ayrıca Mursi’nin  diğer mahkumlara hayatından endişe ettiğini ve konserve gıdaları yemekten kaçındığını da belirtmiştir.

8 Haziran 2017 tarihinde ise Mursi’nin avukatları başsavcılığa bir dilekçe yazarak müvekkillerinin hayati tehlikesinin olabileceğini ve tedavisi için özel bir sağlık merkezine nakil edilmesi gerektiğini ifade ederek nakil istemişlerdir. Yine Mursi’nin bir akrabası 4 Haziran tarihinde gerçekleştirilen aile ziyaretinde Mursi’nin sağlığının pek iyi olmadığını ve ciddi oranda kilo verdiğini de dile getirmiştir.

Muhammed Mursi Nasıl Öldü?

Mısır’da askeri bir darbe ile iktidardan uzaklaştırılan 67 yaşındaki Mursi, “casusluk” suçlaması ile yargılandığı mahkeme saloAnunda vefat etmişti.

Mısır devlet televizyonunda ise “Muhammed Mursi’de iyi huylu bir tümör olduğu, sürekli tıbbi gözetim altında bulunduğu ve ölümünün kalp krizinden kaynaklandığı” haberlerine yer verilmiştir. Mısır Başsavcılığı ise yaptığı açıklamada, Mursi’nin hastaneye ulaştığında vefat etmiş olduğunu belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir: Beyazıt Öztürk ve Selda Bağcan Dünya Bekarlar Gününde Trend Oldu!

Cenaze namazı Tora Cezaevinde yer alan Leman mescidinde sabah namazına müteakiben kılınan Mursi’nin naaşı Kahire’nin doğusunda ve Medinet Nasr semtinde  yer alan Müslüman Kardeşler’in (İhvan) mürşitlerinin defnedildiği kabristanda toprağa verildi.

Leave a comment