Nezle, Grip  Ve Koronavirüs Belirtileri Arasındaki Farklar

Mevsim değişikliği yaşadığımız bu dönemde özellikle çocuklarda sık sık görülen nezle, grip ve alerjik reaksiyonlar ile semptomatik benzerlikler gösteren koronavirüs, ailelerin panik yapmalarına sebep olmaktadır. Peki yeni tip koronavirüs ile nezle, grip ve mevsimsel alerjiler arasındaki farklar nelerdir?

Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony, bu belirtilerin benzerlik gösterdiği mevsimsel alerji, grip, nezle ve koronavirüs arasındaki yaşanan farkları anlattı.

Doç. Dr. Antony açıklamasında; “Korunun ve panik yapmayın sloganının bu dönem için en uygun söz olduğu düşüncesindeyim. Salgın hastalıkların insandan-insana bulaştığı unutulmamalı, sağlık otoritelerinin açıkladığı tüm korunma yöntemlerine harfiyen uyulmalı. Önlem ilk adım. İkinci önemli adım ise panik yapmamak. Sağlık sisteminin çalışmasını engelleyecek hareketlerden kaçınmak, toplum işleyişinin hassas olduğu şu dönemde çarkların işleyişine zarar vermemek.” olduğunu belirtti.

grip ve nezle

Koronavirüs İle Mevsimsel Hastalıkların Farkları Neler?

Alerji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Akgül Akpınarlı Antony açıklamasına şöyle devam etti; “Koronavirüsün ana belirtilerinden biri olarak görülen nefes darlığı, ağır bir belirti olup, nezle, grip ve mevsimsel alerjide görülmemektedir.” ifadelerinin altını çizdi.

Belirtiler Benziyor Olsa da Farklılıklar Var

Uzman Doç. Antony, covid-19 yeni tip korona virüsün diğer hastalıklardan farklarını sıraladı. Peki nezle, grip ve mevsimsel alerjiyle corona virüsü arasındaki farklar neler?

Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi’nin (CDC) ve Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre, korona virüsü mevsimsel hastalıklardan ayıran temel farklar grip ve nefes darlığı, nezle ve alerjinin aksine hapşırığa yol açmaması.

  • Grip nadir olarak çocuklarda ishale sebep olurken, korona virüsü vakalarında ishal belirtisi yaşanmamaktadır.
  • Mevsimsel alerji ve nezlede ise böyle bir semptoma rastlanmamıştır.
  • Ayrıca korona virüsünün neden olduğu öksürük diğer hastalıklara göre daha çok görülür, kuru başlayıp artar ve balgamlı öksürüğe dönüşmektedir.
  • Grip ve nezle de ise öksürük koronavirüs vakasının gördüğümüz kadar şiddetli olmayacaktır.

Çocukların korona virüse karşı nasıl korunacağını da değinen Uzman Doç. Akpınarlı; “Aslında çocukların korunmasının erişkinlerden farkı yok. Erişkinlerin uyguladığı kurallar burada da geçerli. Sık ve kuralına göre eller yıkanmalı, yüz ile temas en aza indirgenmeli ve salgın boyunca aileniz ile beraber kalabalık ortamlara girmekten kaçının.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir: Sağlık Bakanlığı Tarafından Geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ Uygulaması Nedir

Not: Bu makale DOÇ. DR. AKGÜL AKPINARLI ANTONY tarafından kanıta dayalıdır.

Leave a comment