Rahim Ağzı Kanseri Olan Hamile Kalabilir Mi

Rahim Ağzı Kanseri Olan Hamile Kalabilir Mi

Rahim-Agzi-Kanseri-Olan-Hamile-Kalabilir-Mi

Rahim ağzı kanseri dünya genelinde kadınlarda en çok görülen kanser çeşitlerinden birisidir. Kanserin her çeşidi kesinlikle kötü ve hiç kimse tabii ki yaşamak istemez ancak kimi zaman bazı kadınlarda görülebilmektedir. Bu yazımızda ise rahim ağzı kanseri olan kadınlar hamile kalabilir mi? sorusuna cevap bulacağız. Günümüz şartlarında evlilik yaşı artık  daha da ileriye çekildi yani özellikle okul, kariyer gibi bunlara öncelik veren bayanlar 30 hatta 35 yaşından sonra evlilik düşünmeye başladılar.

İlginizi Çekebilir: Erken Doğum Belirtileri Nelerdir

Bu yaştan sonra da çocuk sahibi olmak istemeleri ise elbette ki doğaldır ama şu da bir gerçek ki rahim ağzı kanserinin görülme yaşı da 35 yaş ve üstüdür. Bu yaşlarda evlenmiş kadınlar rahim ağzı kanseriyle mücadele verip hayatta kalmaya çalışmaktadır. Aynı zamanda da bebek sahibi olmak istemesi ise son derece doğaldır. Rahim ağzı testi için öncelik olarak her kadının aslında yılda bir smear testi yaptırması gerekmektedir.  Smear testi vajinal muayeneyle kolaylıkla tespit edilebilen bir testtir.

Rahim Ağzı Kanserinin Tedavisi Olur mu?

Artık gelişen tıp ve teknolojiyle rahim ağzı kanseri tedavisinde kadının üreme yetisi korunarak tedavi gerçekleştirilebiliyor. Bu da bebek sahibi olmak isteyen anne adayları için bir umut oluyor. Bu durumda koşul da gerekiyor. Rahim ağzı kanserinin daha fazla ilerlememiş olması ve öncelikli koşul olarak tümörün de küçük çaplı olması gerekmektedir.Kadının yumurtalıklarında bebek sahibi olmak için yumurta rezervinin olması ve anne adayının doğurma kabiliyeti önemli ölçütlerdir.

Rahim alımı olmadan tedavide bebek sahibi olmakta kolaylaşmaktadır.Aslında anne adayının hamile olabilmesi için etkili bir yumurta rezervine sahip olmak gerekir. Rahim ağzı kanseri yumurtalıklar ile alakası olmayan bir durumdur. Rahim ağzı kanserinde de rahim alınmadan tedavinin mümkün olabileceğini tıp alanında kanıtlanarak onaylanmıştır.

Bir diğer önemli konu dai sık doğum yapan ve emzirme sıklığı fazla olan kadınlarda bu tür kanserlere yakalanma oranı çok düşük olduğu bildirilmiştir. İlerlemiş bir rahim ağzı kanseri vakasında rahimin alınabileceği gibi erken teşhisle beraber rahim alınmadan tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında rahimin yerinde kalması durumunda ve yumurtalık rezervinin olduğu durumlarda kadının gebe olma şansı devam etmektedir. Bu da tabii ki erken teşhisle tedavi edilen hastalar için geçerli olmaktadır. İlerleyen bir rahim ağzı kanserinde elbette ki öncelik kadının doğurganlığının devam etmesini sağlamak değil önemli olan kadının sağlığı ve yaşamasıdır.

İlginizi Çekebilir: Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılması Gerekir?

Kanserin tedavisi gerçekleşmiş bir kadının gebe kalması durumunda diğer normal gebelikler gibi kontrolleri sağlanmaktadır. Ancak rahim ağzı alınmış bir kadının hamileliği oluşmuşsa düşük yapma ya da erken doğum riskiyle karşılaşması gibi durumlar söz konusudur. Gebelik sırasında rahim ağzına atılan dikişler ve düşük önleyici ilaçlarla tedavi yapılabilmektedir. Eğer bir kadın hamile kaldıktan sonra rahim ağzı kanserine yakalanırsa ve bebeğin doğumuna çok az kalmışsa doğum beklenir. Eğer hamileliğin başında yakalanmışsa hastanın sağlığı için gebeliğe kürtaj yoluyla son verilmesi gerekir. Bazı durumlarda da hem gebelik devam eder hem de bu aşamada tedavi gerçekleştirilir.

admin

Bir Cevap Yazın