Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Engellenir

Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Engellenir

ağız kokusu

Ramazan ayında oruç tutarken açlığın etkisiyle uzun saatler oluşan ağız kokusu nasıl engellenir? Ağız kokusunu geçirmek için neler yapılmalıdır?

İlginizi Çekebilir: Papatya Çayı Faydaları

Ramazan ayında oruç tutarken hem kendimizi hem de yakınımızdakileri etkileyen kötü ağız kokusunun engellemenin püf noktası nelerdir? Oruçlu iken ağıza su ya da herhangi gıda girmediğinden dolayı için ağızdaki bakteriler artar. Temizlenemeyen bakteriler ise ağızda kötü kokuya sebep olur. Diğer bir neden ise uzun saatler aç kalan midedeki enzimler kötü kokuları ortaya çıkarır.

Oruçlu iken ağız kokusunu engellemek için 6 tavsiye;

  1. Sahurda bol bol süt ve yoğurt ve tüketelim.
  2. Dişlerimizi fırçaladıktan sonra diş ipi kullanabiliriz.
  3. Ağız kokusunu engellemeye yönelik maydanoz, nane gibi bitkileri sahurda bol bol tüketelim.
  4. Ağız kokusundan çok rahatsız olduysak eğer yutmadan dikkatli bir şekilde gün içinde ağzımızı su ile çalkalayabiliriz.
  5. İftarda ve sahurda ağır yağlı kızartmalar ve et yemeklerinin ağız kokusuna sebep olabileceğini de unutmayalım.
  6. Dişlerimizi özellikle de sahur yaptıktan sonra mutlaka fırçalamalıyız. Yemek kalıntıları ve bakterilerin kolay üremesine sebep olabilir.

ramazanda ağız kokusu

Ramazan Ayında Ağız Kokusu İçin Doğal Formüller

Oruç tutarken en çok karşılaştığımız nedenlerin başında ağız kokusu gelir. Oruç tutarken ağız kokusunu önlemek için formülleri sizler için listeledik.

Karanfil Suyu

Oruç tutarken ağız kokusu nasıl engellenir? Bunun en kolay yöntemlerinden biri tanesi de ağız kokusu için karanfil kullanmaktır. 2 bardak sıcak suyun içine birkaç adet karanfil atıp, suyu demlemeye bırakalım. İftar ile sahur arasında, her 30 dakika da bir bu su ile gargara yapalım. Karanfilli su ağız içindeki tüm bakterileri öldürecek ve ağız kokusunu engelleyecektir.

Meyve Tüketelim

İftar ile sahur arası bol bol meyve ve sebze yiyelim. Taze sebze ve meyveler yüksek antioksidan içerikleriyle, kokuya sebep olabilen gıda atıklarını temizler ve doğal ağız temizleyicisi görevinde büyük rol oynarlar.

Ağız Kokusuna Karbonat

1 tatlı kaşığı karbonat, 1 tatlı kaşığı rendelenmiş limon kabuğu ve 1 tatlı kaşığı tuz ve içine bir miktar da su katarak oruçsuzken gargara yapalım. Bu formül ağızdaki asit düzeyini azaltacak, kokuya yol açan tüm kötü bakterileri öldürür.

ağız kokusunu giderecek önlemler

Su İçelim

Dehidrasyon yani bedenimizin susuz kalmaması oruçlu iken ağız kokusu sebeplerindendir. Sizlere önerimiz iftardan sahura kadar olan süreçte her yarım saatte bir su içmek olacaktır. Su ağız kokusunu önlemekle kalmaz, vücudumuzdaki bütün toksinlerden arındırıp, sağlığımızı korumamıza yardımcı olur.

Misvak

Oruçlu iken misvak kullanmak da ramazanda ağız kokusunu önlemek için en önemli etkenlerden bir tanesidir. İftar ve sahurda ağızdaki kokuyu engellemek için yapabileceğimiz diğer şeyler şöyledir;

  • Maydanoz yiyelim, maydanoz ağız kokusu ile savaşacaktır.
  • Limonlu su içmekte ağzınızdaki kokuyu giderecektir.
  • Elma da hakeza ağız kokusunu gideren meyveler arasındadır.
  • Yoğurt yiyelim, hem kalsiyum ihtiyacımızı giderir hem de ağızdaki tüm kötü bakterileri yok eder.

Hayırlı Ramazanlar..

admin

Bir Cevap Yazın