Ramazan’da Emziren Anneler ve Hamileler Nasıl Beslenmeli

Ramazan’da Emziren Anneler ve Hamileler Nasıl Beslenmeli

emziren anneler

Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirmek isteyen emziren anneler ile hamilelerin, COVID-19 yeni tip koronavirüs salgınını da göz önüne alındığında, beslenmelerine her zamankinden daha çok dikkat etmeleri büyük önem taşımaktadır. Peki hamileler ve emziren anneler Ramazan ayında nasıl beslenmeli? Nelere dikkat etmelidi?

İlginizi Çekebilir: Ramazan Ayında Sizi Tok Tutacak Besinler

Sabri Ülker Vakfı’nın bilgilendirmelerine göre, oruç tutmak isteyen emziren anneler ve anne adaylarının ilk önce doktorlarına danışmaları, oruç tutarken de dengeli ve yeterli beslenme yoluyla, hem kendilerinin bağışıklıklarını güçlendirmeleri hem de bebeklerinin gelişimini desteklemeleri gerekmektedir.

COVID-19 yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ramazan ayında beslenmenin nasıl olması gerektiğinin konusu ön plana çıkarken, özellikle de oruç ibadetini yerine getirmek isteyen emziren anneler ve anne adaylarının dikkat etmesi gereken konular daha çok önem kazandı. Sabri Ülker Vakfı’nın bilgilendirmelerine göre, oruç tutmak isteyen emziren anneler ile hamilelerin öncelikli olarak doktorlarına danışmaları, daha sonrasında da bebeklerin gelişimini olumsuz etkileyecek her türlü yanlış beslenme alışkanlıklarından uzaklaşarak, hem kendi bağışıklıklarını güçlendirecek hem de bebeklerinin gelişimini sağlayacak doğru beslenme alışkanlıklarını hayata geçirmeleri gerekmektedir.

sağlıklı besinler

Hamileler ve Emziren Anneler İki Kişilik Değil, Yeterli ve Dengeli Beslenin

Kilo kontrolü, emzirme dönemi ve hamilelikte hem bebeğin hem annenin sağlığı için önemli konuların başında gelmektedir. Şekerli besinlerin süt yaptığı ya da gebelik döneminde daha çok yemek yemenin gerektiği görüşleri, anne adaylarının ve emziren annelerin gerekenden fazla yemesine sebep olmaktadır. Oysa gebeliğin son 12 hafta kalana kadar enerji ve besin ögelerine olan ihtiyaç normalden çok farklı değildir. Bu nedenle iftar ve sahurda da her şeyden çok çok değil, her besinden doğru ve yeterli tüketmek gerekmektedir.

Hamileler ve Emziren Anneler Sahurda Besleyici Gıdalara Yer Verin

Özellikle sahurda oldukça fazla miktarda ya da ağır yemekler tüketmek, hem mide ile ilgili problemlere hem de aşırı kilo almaya yol açabiliyor. Protein ihtiyacını sağlayabilmek için yumurta, süt, az tuzlu peynir ya da yulaf yemek; tokluk hissini arttırır bağışıklığı desteklemek içinse de fındık, ceviz ve çiğ badem gibi yağlı yemişler tüketmek gerekmektedir. Vitamin-mineral ihtiyacını sağlamak için hem iftarda hem de sahurda mevsim yeşilliklerinden tüketmek oldukça önemlidir. Oruç süreci boyunca gerekli enerjiyi karşılamak ve kan şekerini dengelemek için lifli tam tahıllı gıdaları da sofranızdan eksik etmeyin.

anne ve anne adayları

Hamileler ve Emziren Anneler İftarda Yemeğe 10-15 Dk. Ara Verin

Orucunuzu hurma gibi lif, vitamin ve minerali zengin bir kuru meyve ve suyla açmak gerekir. İftara zeytin, peynir, salatalık, domates gibi kahvaltılıklar ile ya da çorba, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi hafif bir menü ile başlamak ve daha sonrasında yemeğe 10 ile 15 dakika ara vermek oldukça önemlidir. Bebeğin büyümesi ve gelişmesi için anne sütü mucizevi bir gıda kaynağıdır. Bu sebeple anne sütünün artırmak için yeterli protein ve su tüketimini sağlamak ayrı bir önem taşımaktadır.

Bol su tüketmek, yoğurt gibi besin kaynakları tüketerek protein alımını karşılamak gerekiyor. Anne sütüne gaz yapıcı bileşenlerin geçmemesi için kuru baklagillerin haftada sadece 1 ya da 2 defa yenilmesine özen göstermek, yemeklere, salatalara soğan ve sarımsak ekleyerek bağışıklığı desteklemek, lif içeriği yüksek tahılları sofradan eksik etmemek gerekmektedir.

Hamileler ve Emziren Anneler TatIı Yerine Mevsimine Uygun Meyveler Tüketin

İftarınız yaptıktan sonra mevsimine uygun taze meyveler tüketerek tatlı ihtiyacını karşılamak daha sağlıklı bir seçenek olacaktır. Taze meyve gün içinde kaybedilen su, mineral ve vitamin ihtiyacını karşılamaya destek oluyor. Eğer tatlı tüketecek ise haftada  sadece 1 ya da 2 defa ile sınırlandırarak ev yapımı doğal sütlü tatlıları tercih edilebilir. İftardan sonra ara öğün yaparak, günlük enerji ve besin ihtiyacını sağlamak da mümkün.

Bir su bardağı süt ya da yoğurt ile bir porsiyon meyveden hazırlanmış içecek veya taze ve kuru meyve ile hazırlanmış sütlü ya da yoğurtlu yulaf ezmesi, çiğ badem gibi kuruyemişler besleyici birer ara öğün olarak tercih edilebilir.

hamilelik3-e1588156076357

İftarla Sahur Arasında En Az 6 İla 8 Bardak Su İçelim

Yeterli sıvı alımı anne sütünü artırarak, toksinleri vücuttan atılmasına yardımcı olmaktadır. İftardan sahura kadar geçen sürede en az 6 ila 8 bardak su içmek gerekiyor. Su, süt, ayran, bitki çayları ve çeşitli çorbalar ile sulu meyveler böbreklerin daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır. Çay ya da kahve içmenin günlük su ihtiyacını karşılamaya destek olmadığı gibi aksine daha çok tüketildiğinde vücuttan su atımına sebep olduğuna da unutmamalıyız.

İlginizi Çekebilir: Ramazan Ayında Ağız Kokusu Nasıl Engellenir

Tüm annelere ve anne olacaklara kadinadair.net ekibi olarak sağlıklı günler dileriz.

admin

Bir Cevap Yazın