Regl Görmeyen Bir Kadın Hamile Kalır mı?

Regl Görmeyen Bir Kadın Hamile Kalır mı?

hamilelik-belirtileri

Regl dönemi her kadının yaşadığı bir dönemdir. Hayatı boyunca hiç adet görmeyen bir kadının elbette ki hamile kalma ihtimali vardır. Her ne kadar bazı hekimler size bu durum ile ilgili çocuğunuzun olmayacağını söylüyor olsa da ümidinizi yitirmemelisiniz. Çünkü bu durumu yaşayan ilk kişi siz değilsiniz. Çocuk istiyor ancak adet görmüyorsanız ilk iş olarak bir uzman hekime başvurmalısınız.

Regl Görmeden Hamile Olan Var mı?

Hiçbir utanma ve çekinme olmaksızın yaşanılan bu durumun bir uzman doktora anlatılmalı ve gerekli tedaviye hemen başlanmalıdır. Bugüne kadar hayatı boyunca hiç adet olmamış kadın fakat yapılan doğru tedavi yöntemleriyle çocuk sahibi olabilen birçok kişi vardır.

Adet Gecikmesine ya da Adet Görmemeye Neler Neden Olur?

Hiç adet görmemenin ya da adet düzensizliğinin birçok sebebi olabileceği gibi bu nedenlerden bazıları ise ciddi sağlık problemleridir. Adet dönemleriniz 21-35 günleri arası ise bu durum normal olarak görülmektedir. Eğer adet süreniz belirtilen bu sürelerden daha kısa ya da daha uzunsa buna çeşitli faktörler sebep olabilir.

İlginizi Çekebilir: Dış Gebelik Nedir?

Bu nedenlerden en yaygın olası ise belki de strestir. Regl döneminin gerçekleşmesi beynin hipotalamus bölgesinde düzenlenir. Stres olunduğunda beynin bu bölgesi etkilenir ve adette gecikme ya da hiç yaşanmama gibi sorunlar meydana gelir. Düşük vücut ağırlığı da adeti etkileyen unsurlardan birisidir. Eğer vücut ağırlığınız vücut kitle indeksi için belirlenen değerin yüzde 10 altında ise bu durum yaşanabilmektedir. Veya tam tersi olan aşırı kilo ve obezite de adeti etkileyen faktörlerdendir. Bir yıldan uzun süren ve kronik hale dönüşmüş hastalıklarda adet süresini ve dönemini etkiler.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Hiç adet görmeyen bir kadın ne yapmalı sorusuna gelirsek ilk yapması gereken kesinlikle uzman bir doktora başvurmak olacaktır. Genelde genetik olan bu durum çeşitli hormon tedavileriyle çözüme kavuşmaktadır.

 

admin

Bir Cevap Yazın