Sağlık Bakanlığı Tarafından Geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ Uygulaması Nedir

Sağlık Bakanlığı’nın faatliyete geçirdiği ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması artık APK mağazalarında yayında. Peki bu aplikasyon nasıl kullanılır? Nasıl indirilir? Mahallenizde, ilçenizde, Koronavirüs yoğunluğu ne kadar? Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulaması ne işe yarıyor? Nelere bakmamıza imkan tanıyor?

Covid-19 yeni tip korona virüsü salgını tüm dünyayı etkisi altına almaya devam etmekte. Alınabilecek en büyük önlemler arasında sosyal mesafeyi korumak, bireysel hijyeni sağlamak ve #EvdekalTürkiye kampanyasına uyarak kendimizi izole etmeliyiz.

İlginizi Çekebilir: Borel Nedir? Ne Zaman Satışa Sunulacak

İlk başta İstanbul olmak üzere her şehrin virüs yoğunluğuna farklılık göstermektedir. En çok virüs yoğunluğunun olduğu illerin başında İstanbul gelmektedir. Hemen ardından Ankara ve İzmir gelmekte. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilen ‘Hayat Eve Sığar’ uygulaması da virüs hakkında detaylı bilgi sağlıyor. GPS konumunuzu aktif hale getirdiğinizde uygulama sizi riskli bölgelere yaklaştığınız zaman uyarıyor ve uzaklaşmanızı tavsiye ediyor.

koronavirüs

Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

Covid-19 yeni tip koronavirüs salgını sürecinde enfekte olan bireylerin takip edilmesi amacıyla geliştirilen bu uygulama, şu an Google Play ve App Store mağazaları üzerinden ücretsiz olarak indirilebiliyor.

Hayat Eve Sığar Android indirme için buraya tıklayın

Hayat Eve Sığar Uygulaması İOS indirme için buraya tıklayın

Bu Uygulama Cihazınızda Ne Kadar Yer Kaplıyor?

Bu aplikasyonu, cihazımızda yaklaşık olarak  4 MB kadar  bir alan kaplıyor ve kısa süre içinde cihazımıza iniyor.

Semtinizde, Mahallenizde Koronavirüs Yoğunluğu Ne Kadar?

Konumunuzu açtığınızda, bu aplikasyonu sizi riskli bölgelere yaklaştığınız zaman uyaracak ve haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken yerleri görebileceksiniz.

uygulama

Hayat Eve Sığar Uygulamasıyla Neler Yapılır

  • İstediğiniz zaman güncel veriler esas alınarak hazırlanmış olan Koronavirüs testini doldurup durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Aileniz ve sevdiklerinizin izin vermeleri durumunda ‘Ailem’ sekmesi üzerindeki listenize ekleyebilir, durumları hakkında bilgi alabilir ve riskli bir durum olmadan önce önlem alabilirsiniz.
  • Kullanıcı hesabınızı doğrulamak için telefonunuza bir kod gelecek. Hesabınızın doğrulanma amacı sizi uygulamanın daha iyi yönlendirmesine ve riskli bölgelerden korunmanıza yardımcı olacaktır.

Uygulamanın bilgilendirme alanında “Hayat Eve Sığar” ile ilgili aşağıdaki bilgiler yer alıyor:

Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması, T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlarımızı Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve yaşanabilecek salgın hastalık ile ilgili riskleri en az seviyeye indirmek ve yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilen mobil uygulamadır.

T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşlara sunulan Hayat Eve Sığar uygulaması ile telefon numaranız ile doğrulama yaparak adım adım size sorulan soruları cevaplayıp, koronavirüs hastalığı anlamında vermiş olduğunuz şikayetlerinize göre değerlendirilerek nasıl davranmanız gerektiğine göre yönlendirme alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz cevaplara göre yönlendirmeler sadece öneri niteliği taşımaktadır ve nihai bir sonuç/kesinlik içermemektedir, tavsiye niteliğindedir.

Aynı zamanda harita üzerinde hastane, eczane, market zincirleri, metro ve duraklar gibi temel ihtiyaç noktalarına kolayca ulaşabilir, evde izolasyon, enfekte kişiler ve riskli bölgelerin yoğunluğunu görebilirsiniz.

Ailem bölümüne merak ettiğiniz ve takip etmek istediğiniz yakınlarınızı ekleyerek, ilgili kişinin bu uygulamayı yükleyip, uygulama üzerinden onay vermesi durumunda onların konum bilgilerini görebilir, takip edebilir ve bulundukları bölgelere göre risk durumlarını görebilirsiniz.

Sağlıklı ve Mutlu Koronasız Günler Dileriz..

Leave a comment