Sezaryenle Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Girmek

Sezaryenle doğumdan sonra veya vajinal doğumdan 40 gün kadar sonrası lohusalık dönemi olarak isimlendirilir. Lohusalık gebelik süresince ve doğumda vücuttaki organların değişmesi nedeniyle organların tekrar eski haline gelme dönemidir.

İlginizi Çekebilir: Orgazm Sırrı Dudak Şeklinde Gizli

Büyüyen rahim tekrar küçülür. Vajinal doğum sonrası ve sezaryen sonrası cinsel ilişkiye girmek için 40 günlük süre ara verme zamanıdır. Bedenin dinlenerek iyileşmesi gerekir.

Sezaryenle Doğumdan Sonra Cinsel İlişkiye Ne Zaman Girilir?

Gebelik süresince kilo alan kadınlar bu konuda psikolojik olarak kendilerini hazır hissedemeyebilirler. Doğumdan sonra görülen kanamalar bitmeden sezeryann sonrası cinsel ilişkiye girmek uygun görülmemektedir. Doğum süresinde hassaslaşan döl yatağı normalde bebeği mikroplardan koruma görevi yaparken lohusalık döneminde işlevini tam anlamıyla yerine getiremediğinden dolayı cinsel ilişkide farklı enfeksiyonlara da sebep olmaktadır. Anneler üzerinde salgılanan hormonlar süt bezlerinin çalışması vajinal kuruluğa sebep olup cinsel isteksizliğe sebep olmaktadır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmayan babaların bebek doğduktan sonra her şey bitti düşüncesini kafadan silmeleri gerekir. Hassas bir duruma giren anne kendini ne zaman hazır hissederse o zaman gerçekleşmesi daha uygun görülmektedir. Eşlerin bu konuda eşlerine destek olmaları anneler için çok önemli bir faktör olacaktır.

Doğumdan Sonra Cinsel İlişkilerde Ağrı ve Acı Olur mu?

Sezaryenle doğum ve vajinal doğumdan sonrası cinsel ilişkide ağrı ve acı durumları normal zamanlara göre biraz daha fazla görülmektedir. Bu ağrı vajinal doğum yapan annelerde daha çok görülmektedir. Bundan dolayı kadınlar yaşanan bu ağrılardan şikayetçilerdir.

İlginizi Çekebilir: Kadınların Cinsel Uyarılma Noktaları

Vajinal kuruluğa sebep olduğundan farklı ilaçlar ve kayganlaştırıcılar yardımı ile sezaryen sonrası cinsel ilişkiye hazır olabilirler.

Leave a comment