Suda Doğum Nedir ve nasıl Yapılır?

Suda Doğum Nedir ve nasıl Yapılır?

suda doğumun nedir ve nasıl yapılır

Suda doğum günümüzde anne adaylarının sıkça duyduğu Avrupa ve Amerika’da 30 yıldır yaygınlaşan bir doğum yöntemidir.

Sezaryenle doğum, normal doğum ve şimdi ise suda doğum. Son zamanlarda dünyada ve ülkemizde sıkça duyulan ve ülkemizde de  bazı sağlık kuruluşu olan hastanelerde yapılan suda doğum bir küvet veya havuzun 37 derece suyla doldurularak hazırlanan yerde gerçekleşmesidir.

İlginizi Çekebilir: Gebelik Hesaplama

Doğum yapan kadının su dolu hazneye girdikten sonra suya sürekli olarak amniotik sıvı, idrar, kan ve buna benzer sıvıları akıtacağından dolayı su sürekli olarak devir daim yaptırılmalıdır. Suyla doldurulmadan önce küvet ya da havuz mutlaka dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Suda Doğumun Faydaları

Suda doğumun faydaları ise şöyle; su dolu bir haznede doğum yapan kadının sıcak su içinde rahatlamasını, sakinleşmesini ve ağrılarının azalmasını sağlamak, suyun basınç gücüyle rahme giden kan basıncını artırır ve rahim bölgesinin daha çabuk açılmasını sağlamaktadır. Su bebeğin çıkış noktası olan vajinanın ağzını genişletir ve doğum anında olacak yırtılma ihtimalini en aza inebilir, anne adayının suyun içinde pozisyon değiştirmesi ve hareket etmesi de daha rahat olmasını sağlar.

Bebekse amniyon sıvısından yine sıvı bir ortama çıktığı için yumuşak ve stressiz bir geçiş yapar. Sezaryen doğum ya da normal doğuma göre olasılıklı olarak daha az ağlar ve suda doğum bebekleri daha sakin olurlar. Tabi suda doğumun zararlı olduğu durumlarda elbette vardır. Suya annenin dışkısı bulaşmış ise bu dışkılardaki mikroplar bebeğe bulaşma ihtimali çok yüksektir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Belirtileri Nelerdir

Annenin uzun süre suda kalması durumunda ateşi çıkabilme ihtimali vardır. Ateşlenen annenin bu ateş kan akımını yükseltmektedir. Sezaryenle doğum ve normal doğuma olasılıkla suda doğum annelerin daha kolayına gelmektedir.

admin

Bir Cevap Yazın