Sumak Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

sumak

Bilimsel ismi “Rhus” olarak bilinen bu bitki, ince gövdesi ve çalıya benzer görünümüyle ülkemizin birçok bölgesinde yetişmektedir. Ortalama 150 farklı çeşidi yer almaktadır ve bazı çeşitlerinin zehirli olduğu bilinir. Bu yüzden doğada yer alan sumakları tüketmek faydalı olmayabilir.

Sumak Nedir?

Sumak ağaçlarının boyu ortalama 3 m’yi bulmaktadır. Antep fıstığıgiller ailesine ait olan bu ağacın yaprakları, sonbahar mevsiminde kırmızı renge bürünür. Boyunun standart ağaçlara göre fazla büyük olmamasından dolayı, bodur ağaç veya çalı türü ağaç olarak belirtilebilir.

İlginizi Çekebilir: Elma Sirkesi Zayıflatır mı

Normal şartlarda yaprakları yeşil ve çiçek kısmı koyu kırmızıdır. Çiçek kısmının dalı sert olduğundan, dikey olarak salkım şeklinde oluşur. Sarkan dalları ise; yere yakın salkımların aşağıya doğru bakmasına sebep olur. Çiçekleri kurutulup baharat olarak kullanılır. Birçok aktardan, baharatçıdan ve marketten kolayca temin edilebilir.

Ekşimsi bir tada sahip olmasından ötürü, limon yerine yemek ve salatalarda kullanılabilir. Türkiye coğrafyasında sık olarak “derici” ve “boyacı” sumağı olarak tanınan 2 türü yetiştirilir. Ülkemizde başta Akdeniz olmak üzere, Marmara ve Ege bölgelerinde yetiştirilmektedir. Bir sumak ağacı, görüntüsü itibariyle çok kolay bir şekilde diğer ağaçlardan tanınabilir. İlk olarak Arap Yarımadasında yetiştirildiği bilinmektedir. Ayrıca dünyada bazı Güney Avrupa ülkelerinde ve Hindistan’da yetişmektedir. İklimin sert geçtiği bölgelerde sumak yetiştirilmeye çok uygun değildir.

sumak ağacı

Sumak Nasıl Kullanılır?

Genelde salatalarda baharat olarak kullanılmaktadır. Tadının ekşi olmasından dolayı kullanıldığı bir salatada ya da yemekte sumak olduğu kolay bir şekilde anlaşılmaktadır.

Sumak baharat harici çay olarakta tercih edilmektedir. Diğer bitki çaylarından farklı olarak sumak çayı öncelikle soğuk suya eklenerek karıştırılır.

0,5 lt su için 1 çorba kaşığı sumak yeterli olmaktadır. Güzelce karıştırdıktan sonra bu karışım orta ateşte kaynatılmaya bırakılır. Kaynatılan sumak çayı, süzülerek servise sunulur, soğuk veya sıcak olarak içilebilir. Bir baharat olmasından dolayı çok fazla tüketilmemeye dikkat edilmelidir, aksi takdirde midede bir takım problemlere sebep olabilir. Sumak çayı ayrıca grip ve soğuk algınlığına bağlı olarak, boğazda yanma, tahriş olma gibi durumlarda kekik ile karıştırılarak tüketilebilir.

İlginizi Çekebilir: Göbek Yağlarını Eriten Kür

Bir diğer kullanma yöntemi ise diş sorunlarına karşı gargara yapılarak kullanılabilmektedir. Bilhassa da diş eti kanamalarında çok etkili olmaktadır. Bir miktar suya sumak dökülerek karıştırdıktan sonra suyun renginin hafifce eflatun rengine dönmesini bekleyin, sonrasında gargara yapabilirsiniz.

Sumağın Faydaları Nelerdir?

  • Kanı durdurabilme özelliği vardır.
  • Kanser hastalıklarına çok faydalıdır.
  • Ağız ve diş eti hastalıklarına karşı iyi gelir.
  • Birçok baharat gibi iştah açıcı özelliği vardır.
  • Sindirim sistemine olan olumlu etkisi ile hazımsızlığa iyi gelmektedir.
  • Boşaltım sistemi üzerinde de olumlu etkiler gösterir, ishale iyi gelmektedir.
  • Kan şekerini dengelediği için diyabet gibi rahatsızlıkların tedavisinde önemlidir.
  • Yemek ve salatalarda kullanılır ayrıca birçok hastalığa ve probleme de iyi gelmektedir.

Sumağın Zararları Nelerdir?

Öncelikli olarak her sumak çeşidi tüketilmemelidir, bazı çeşitleri zehirlidir. Tüm baharatlar gibi fazla kullanılması durumunda mide ve bağırsaklarda bir takım problemlere sebep olabilir. Yine fazla tüketim sonucunda kabızlık ve dışkı esnasında yanmalar meydana gelir. Hamileler, emziren anneler ve tansiyon hastaları kullanırken çok dikkatli olmalıdırlar.

Related Articles

Responses

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir