Vajinal Kuruluk Nedir

Vajina gün içinde sürekli ıslak olmaktadır. Ancak cinsel ilişki esnasında vajinadaki ıslaklık daha da artarak cinsel ilişkiyi kolaylaştırmaktadır. Vajinal kuruluk ise bazen sadece cinsel ilişki sırasında vajinanın ıslanması gerektiği kadar ıslanamaması bazen de gün içinde dahi kuru kalması şeklinde görülmektedir.

Vajina Yapısı Nasıldır?

Vajina kadınlarda bulunan ve anatomik yapısı sebebiyle ilgi çekici ve eşsiz bir yapıya sahiptir. Vajinanın üst ve alt duvarları normalde birbirine bitişiktir. Ancak doğum sırasında veya vajinaya penis girdiğinde vajina enine ve boyuna genişlemektedir. Vajina ortalama olarak içine 14 cm alabilecek kadar oldukça derin bir yapıya sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Sonrası Cinsel İlişkiye Ne Zaman Başlanmalıdır

Vajinaya uzunlamasına baktığımızda S harfi şeklinde iken, enlemesine baktığımızda H harfi şeklinde görülmektedir. Doğum sırasında vajinadan kafa çapı 10 cm, gövdesi 50 ile 52 cm olan ve ağırlığı ortalama 3,5 kg olan bebek doğabilmektedir.

Vajina tırtıklı bir yapıdadır. Vajinanın yapısı sayesinde hem kadın hem de erkek daha çok zevk almaktadır. Eğer vajina tırtıklı bir yapıya sahip olmasaydı hem kadın hem de erkek zevk alamazdı.

vajina

Vajinal Kuruluğun Sebepleri Nelerdir?

Menopoz döneminde vücut hormonlarında birçok değişiklik yaşanmaktadır. Bu değişiklikle beraber vajinal kurulukta görülebilir. Gebelik dönemi sonrasında süt hormonu artış gösterebilir. Süt hormonunun artmasıyla birlikte vajinal kuruluk görülebilir. Mantar gibi bazı vajinal hastalıklarda özellikle vajinal kuruluğa sebep olan faktörler arasındadır. Kullanılan ilaçların birçok yan etkisi olmaktadır. Özellikle düzenli olarak kullanılan ilaçların birçok farklı yan etkisi vardır. Bu yan etkilerden bir tanesi de vajinal kuruluk olabilmektedir.

Vajinanın içine fitil koymak, tampon kullanmak ve vajinanın içini yıkamak vajinal kuruluğa sebep olabilmektedir.

Vajinal kuruluğun yanı sıra bazen günlük vajina ıslaklığı korunurken cinsellik esnasında vajinanın daha fazla sulanması lazımken sulanmaması durumu görülebilmektedir. Cinsellikte vajinanın ıslanmaması durumu cinsel isteksizlik ya da cinsel uyarılma problemi yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca partnerde cinsellik esnasında sulanma ile ilgili problem yaşanmasına sebep olabilir. Cinsel birliktelik kurulan partnerle uyum olmaması, partnere karşı güvensizlik ve partnere karşı ilgisizlik vajinal kuruluğa sebep olabilmektedir. Ayrıca cinsellik esnasında acı hissedilmesi de ıslaklığı önleyen faktörler arasındadır.

Vajinal Kuruluk Tedavisi ve Önlemler

-Vajinal kuruluğun tedavi edilebilmesi için ilk önce vajinal kuruluğu nedeni tespit edilmelidir. Çünkü tedavi her zaman için nedene yönelik olarak yapılmaktadır.

-Vajinal kuruluk vajinal enfeksiyonlardan meydana gelebilir. Bu durumda tedavi edilmesi gereken vajinal enfeksiyonlar olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Rahim Ağzı Kanseri Olan Hamile Kalabilir Mi

-Eğer ki vajinal kuruluk cinsellik esnasında oluyor ve cinsellik esnasında vajinal kuruluktan dolayı cinsellikten haz alınamıyor ise ya da cinsellik gerçekleşemiyorsa bunun üzerine tedaviye gidilmesi gerekmektedir. Cinsellik esnasında yaşanan vajinal kuruluk için cinsellik üzerine psikolojik terapi alınmalıdır.

Leave a comment