Yeni Doğan Bebeklere Cilt Bakımı

Yeni Doğan Bebeklere Cilt Bakımı

bebeğin cilt bakımı

Yeni doğan bebeklere cilt bakımı yapılırken çok dikkatli olunmalı ve tamamen doğal olan ürünlerle cilt bakımı yapılması gerekir. Çünkü yeni doğan bebeğin cildi oldukça hassastır. Hemen kızarabilir, soyulabilir ve alerji olabilir.

İlginizi Çekebilir: Bebeklerde Doğal Çayların Kullanılması

Yeni doğan bebeklerde muma benzeyen çok ince bir tabaka vardır. Bu tabaka bebeği yıkadıkça yavaş yavaş soyulacaktır. Bu zaman içinde olacak bir durumdur. Aniden bebeğin üstündeki ince tabakayı kesinlikle soymayın.

Yeni Doğan Bebeklere Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebeğe cilt bakımı yapalırken dikkat edilmesi gerekenleri ve nasıl yapılacağı hakkında da önemli noktaları aşağıda sizler için listeledik;

  • Bebeğin cildi çok kuru ise her banyo sonrası nemlendiriciler sürülmelidir.
  • Bebeğin kasıklarında ve eklem yerlerinde kızarıklar varsa bu mantar olabilir. Mutlaka bir dermatoloğa danışılmalıdır.
  • Bebeklerde, beşik kapağı, konak isimleriyle bilinen deri birikintileri olmakta ve bunlar zamanla düşmektedir kesinlikle kaldırmamalıyız.
  • Bebeğin cilt sağlığı için güneşten bolca D vitamini alınmasına özen gösterilmelidir. D Vitamini cilt için çok faydalıdır. Sadece bebekler değil yetişkin insanlarda yararlanmalıdır.
  • Yeni doğan bebeklerin vücudu boğum boğum olmaktadır. Dolayısıyla bu boğumların arasında kirler oluşur ve çıkmaz. Bu boğumların arasını düzenli olarak temizlenmesine özen gösterilmelidir.

bebeklerde cilt bakımı

Yeni Doğan Bebeğin Yüzüne Ne Sürülür?

Yeni doğan bebeğin yüzüne sürülecek önemli bir şey yoktur. Eğer, bebeğin yüzünde bir kuruluk varsa, yüzüne doğal nemlendiriciler sürülebilir. Ekstra bir şey kullanmak doğru değildir. Eğer, yüzünde bir cilt hastalığı, kızarıklık gibi durumlar varsa bir dermatoloğa gidilmelidir.

Bebeklerde Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Bebekler için oldukça önemli olan tırnak bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Aksi halde, bebeğin tırnağı çok uzar ve kendine zarar verebilir. Ayrıca bu uzayan tırnakların arasına biriken kirler bebeğin hasta olmasına neden olur.

Bebeklerin tırnak bakımı hakkında önemli bilgileri aşağıda listeledik;

  • Tırnağı keserken çok dikkatli olunmalı,
  • Bebeklere uygun tırnak makası kullanılmalı,
  • Bebeğin ayak tırnaklarının uzama süresi el tırnaklarına göre biraz daha uzundur ve ayak tırnakları el tırnaklarına göre daha yumuşaktır. Ayak tırnaklarını ayda birkaç kez kesmek yeterli olacaktır.
İlginizi Çekebilir: Bebeklerin Aylık Beslenme Sistemi

Bebeğin Giysileri Nasıl Yıkanmalı?

Bebeğin cildi, bebeğin çamaşırları yıkanırken kullanılan deterjanlardan alerjik olabilir. Bundan dolayı bebek giysilerini farklı bir deterjanla ve diğer giysilerden ayrı olarak yıkamalıyız.

admin

Bir Cevap Yazın