Zencefil Zayıflatır mı

Yıllardır keskin tadı ve faydası sebebiyle birçok yiyecek çeşidini hazırlamak için kullanılan zencefil, patatese benzer bir görüntüye sahip ve daha çok limonla tüketilen bir sebzedir.

İlginizi Çekebilir: Biberiye Çayı Zayıflatır mı

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenler bazen zencefil ile limonlu su içtiği için zencefilin kilo verdirici bir etkisi olduğunu düşünmektedirler. Peki zencefil gerçekten zayıflatıyor mu yoksa bu konuda bir şehir efsanesi mi var? Şöyle ki işin özü zencefil sindirimi kolaylaştırır ve bu etkisi de kilo vermeye yardımcı olmaktadır.

Yemeklerden önce tüketilen zencefil ile limonlu su, fazla yemek yemeyi engeller. Çünkü mide dolmuş olduğundan daha fazla yemek yemeye yer kalmaz. Bu da az yiyerek tok hissetmemize sebep olur.

Zencefil Nasıl Kilo Verdirir?

Zencefil ya da başka bir yiyecek türü tek başlarına mucize yaratarak kilo vermeyi sağlamaz. Fazla kilolardan kurtulmak için gerekli olan en önemli şey sağlıklı beslenerek egzersizler yapmaktır.

Hiç hareket etmeden ve abur cubur yemeye devam ettiğimiz sürece bir gram dahi veremeyiz. Kilo verdirici etkisi oldukça düşük olan zencefil, aromatik tadıyla da iştahımızı azaltır. Bu da çok yemek yememizi engeller.

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için en doğal yöntem olan bitki türü özellikle kış aylarında boğaz ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Bunun için 3 su bardağı kadar sıcak suya bir dilim limon ve küçük bir parça zencefil atarak, tüketebilirsiniz.

Zencefilli Limon Suyu Kimler İçindir?

Zencefilli limon suyu, her bireyin tüketebileceği içecektir. Özellikle yaz aylarında limonata yaparken içine bir buçuk tarçın ve birazda zencefil atarak ferahlatıcı bir içecek haline getirebilirsiniz. Ayrıca taze nane ekleyerek yaz aylarının en favori içeceği haline bile gelebilir. Sağlıklı beslenmek isteyenler için oldukça ideal olan bu karışım, tatlı arzusunun da önüne geçer. Çünkü çubuk tarçın tatlı hissi vererek, tatlı ihtiyacını ortadan kaldırır.

Zencefil Neye İyi Gelir?

Her derde deva olan şifalı bitkiler arasında yer alır. İştah acıcı özelliği vardır ve bunun yanı sıra sakinleştirici, yatıştırıcı ve mide’de oluşan gazın atılmasına yardımcı olur. Vücudun terlemesini sağlayarak zararlı toksinlerin atılmasına destek olur.

Grip, soğuk algınlığı, üşütme ve balgamın atılmasına iyi gelmekte ve aynı zaman da mide bulantılarını da gidermede destek olan şifalı bitkidir. Vücudun direncini artırarak beden ve zihinsel olarak kendimizi daha rahat hissettir. Ayrıca damar tıkanıklığının da önüne geçer ve damarların genişlemesiyle romatizma ağrılarının azalmasına neden olur.

zencefil çayı

Zencefilin Faydaları

Zencefilin birçok faydası vardır. Özellikle de kadınlarda tümörlere ve yumurtalık kanserine önleyici özelliği bulunan zencefilin yararları aşağıda yer almaktadır;

  • İltihapları önler,
  • Ağız sağlığı için yararlıdır,
  • Detoks için uygun bir çözümdür,
  • Kolon kanserine karşı koruyucudur,
  • Karaciğeri temizler ve toksinleri atar,
  • Mide bulantısını en iyi şekilde giderir,
  • Diyabet hastalarının kan şekerini dengelemesine yardımcı olur.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, hazımsızlığı kolaylaştırma da ideal bir bitki türüdür. Öksürük, balgam, grip ve soğuk algınlığına oldukça faydalı ve iyileştirici bir özelliği sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Kahve İçmenin Faydaları

Sıcak suyun içine 1 leblebi büyüklüğünde zencefili bırakın ve ortalama 5 – 10 dakika kadar demlenmesi bekleyin. Demlenen çaya birazda bal ekleyerek tatlandırın ve birazcık da limon sıkarak tüketebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir